Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige

projekt za poticanje čitanja međunarodne razine

Sudjelujemo i dalje u ovom zanimljivom projektu. Ove godine sudionici su zainteresirani učenici 6. b razreda zajedno s razrednicom Antoniom Colnar Mance i knjižničarkom Anom Sudarević.

Ove godine čitat ćemo knjigu slovenskog pisca Tone Seliškara “Družina sinjeg galeba”. U knjižnici imamo izdanje iz 1980. godine. Osim što ćemo djelo čitati naglas jedni drugima, bavit ćemo se i kreativnim likovnim radom. Cilj je zainteresirati ostale učenike da također upoznaju “Družinu sinjeg galeba”.

"... sunčalo se tih dana malo ribarsko selo, zapravo seoce. Kućice su bile sagrađene od klesana kamena. Kada bi se svih tih osam kućica spojilo u jedno domaćinstvo, ni tada ono ne bi bilo veliko."

"... pristanište čuvalo je od nevremena svih osam ribarskih jedrenjača i nekoliko čamaca. Svaka je jedrenjača [...] bila druge boje: zelene, tamnocrvene, svijetložute, smeđe, plave, crvene kao vatra, bijele."

Završni proizvod nakon pročitanih prvih pet poglavlja - malo selo i barke u lučici

(https://www.youtube.com/watch?v=wbve4OXG5AQ)

Na početku novog polugodišta prisjetili smo se pročitanih poglavlja pomoću sažetaka.

Dogovorili smo novu aktivnost - zajedničko vođenje bilježaka tijekom čitanja.

Čitali smo i uz rijeku Kupu. Šum vode i sveži ovjetarac odveo nas je u svijet djela.

I naši "Sinji galebovi" zapolovili su pučinom... rijeke Kupe.

Čitali smo i u tunelu ispod našeg starog grada Dubovca. U mračnom i zagušljivom ozračju doživjeli smo uzbuđenje i strah koji je družina doživjela tražeći blago u krijumčarskoj špilji.

Pročitali smo Družinu Sinjeg galeba!

Sada slijede aktivnosti kojima je cilj popularizirati djelo.

Posjet izložbi “More, brodovi, ljudi” karlovačkog umjetnika Voje Vukičevića.

Umjetnički radovi koji prikazuju upravo morske pejzaže i brodove podsjetili su nas na tekst djela i nakratko odveli na morsku pučinu i palubu Sinjega galeba.

Oblikovanje video zapisa u kojem smo predstavili sve što smo radili. Cilj mu je zainteresirati ostale učenike da pročitaju "Družbu Sinjega galeba".

Naš Galeb spreman za "plovidbu". Poklon za sudionike završne svečanosti.

MATERIJALI I AKTIVNOSTI ZA SVE :)

Prelistajte sažetke i upoznajte djelo. Također, naučite nove riječi (vezane uz brodove, more i slično) pa riješite naše igre. Kao pomoć može poslužiti Rječnik hrvatskoga jezika.

ZAVRŠNA SVEČANOST - ZAGREB, KINO TUŠKANAC

Završnica projekta održana je 6. svibnja 2022. u kinu Tuškanac. Cilj ove manifestacije je predstaviti svoj rad kao sudionika spomenutog projekta te pogledati radove ostalih sudionika. Bili smo jedna od ukupno 30 škola u Republici Hrvatskoj koja se uključila u ovaj projekt. Osim prezentiranja video zapisa, za sve sudionike pripremili smo prigodne poklone (suvenire) koje smo podijelili prije i nakon programa. Na kraju smo svi dobili zahvalnice, odnosno pohvalnice.

Ostatak dana iskoristili smo za posjet značajnijim mjestima u gradu Zagrebu. Šetajući Zrinjevcem, Strossmayerovim trgom, Trgom kralja Tomislava, Trgom Ante Starčevića, Mažuranićevim trgom te Trgom Republike Hrvatske obišli smo Lenuzzijevu zelenu potkovu grada Zagreba. U ovom obilasku obišli smo skulpture Zdenac života Ivana Meštrovića i Sunce Ivana Kožarića te zgrade Hrvatskog narodnog kazališta i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti gdje smo vidjeli originalnu Bašćansku ploču. Nadalje, na Zrinjevcu smo pogledali meteorološku stanicu te biste značajnih velikana hrvatske povijesti.