JOB SHADOWING - Posjet delegacije slovenskih učiteljica osnovnoj školi Dubovac i ostalim uspješnim hrvatskim GLOBE školama
Autor: Snježana Marković Zoraja, 23. 10. 2023.

U okviru slovenskog Erasmus + projekta, a na temelju dogovora slovenske i hrvatske GLOBE koordinacije, 3 su slovenske učiteljice posjetile odabrane 4 uspješne hrvatske škole s dugogodišnjim iskustvom u provedbi programa GLOBE. Posjet je upriličen od 23. do 27. listopada, a svrha mu je bila job shadowing: neposredno promatranje rada s učenicima u implementaciji Programa GLOBE. Naše su učiteljice predstavile različita područja Programa GLOBE, provedbu praktičnih aktivnosti prema GLOBE protokolima, primjenu određenih GLOBE mjerenja i GLOBE podataka u neposrednoj nastavi prirodoslovnih predmeta i geografije te organizaciju implementacije GLOBE aktivnosti na razini škole.

Prvog dana posjeta hrvatskim GLOBE školama, 23. listopada 2023., učiteljice iz Slovenije posjetile su Osnovnu školu Dubovac u Karlovcu. Radionice za učiteljice iz Slovenije pripremile su Snježana Marković-Zoraja, prof. biologije i kemije, GLOBE voditelj u školi i Međužupanijski GLOBE voditelj, Kristina Fratrović, dipl. ing. matematike i informatike i Maja Lukić-Puškarić, prof. povijesti.

Prva radionica s učenicima bila je od 12.00  do 13.30 sati u školskom parku gdje je prikazan primjer nastavne prakse izvođenja nastave Biologije i Matematike primjenom GLOBE protokola. Učiteljice iz Slovenije sudjelovale su u radionicama te pratile rad učenika na terenu. Učenici su u skupinama mjerili  visinu drveća aplikacijom, olovkom i procjenom prema visini jednog učenika, određivali su biljnu vrstu pomoću ključa, a zatim su izračunali starosti stabala. Učenici su radili prema uputama u radnom listiću, a nakon mjerenja i analize rezultata pisali su zaključak i odgovarali na pitanja. U ovoj radionici radila se tema 8.razreda „Živa i neživa priroda u neraskidivom odnosu“ te je pokazan istraživački pristup u nastavi. Radionicu su vodile učiteljice Snježana Marković-Zoraja i Kristina Fratrović.

Druga radionica, GLOBE i Informatika odvijala se u učionici od 14.00 do 14.45. Učenici su radili u paru na računalu, prema uputama na radnom listiću. Pretraživali su GLOBE baze podataka, odabirali zadane parametre u bazi podataka, a zatim su izradili  dijagrame u programu Excel. Učiteljice iz Slovenije prisustvovale su radionici te pratile rad učenika. Radionicu je vodila učiteljica Kristina Fratrović. U ovoj radionici prikazan je primjer nastavne prakse izvođenja nastave Informatike u 7.razredu kad učenici uče rad u programu Excel, a pritom koriste GLOBE bazu podataka.

Treća radionica odvijala se u školskom parku od 14.50  do 15.35. gdje su učenici radili u skupinama. U ovoj radionici, učiteljicama iz Slovenije, prikazan je primjer nastavne prakse izvođenja nastave Prirode 6.razreda  u temi „ Sunce i Sunčeva energija“ gdje su učenici mjerili površinsku temperaturu koristeći GLOBE protokole (mjerenje površinske temperature na različitim površinama- osunčano na travi i asfaltu, sjenovito ispod drveta, u intervalima). Nakon provedenih mjerenja, učenici su analizirali rezultate , pisali zaključak i odgovarali na pitanja. Na ovaj način ostvareni su ishodi u zadanoj temi (Sunčeva energija, pretvorba energije, zagrijavanje Zemljine površine). Dodatno je pokazan primjer s lampama koje zagrijavaju različite boje papira.

Četvrta radionica prikazala je primjer nastavne prakse izvođenja nastave Povijesti koristeći GLOBE bazu podataka. Budući da razvijamo STE(A)M koji uključuje i društvene predmete, pokazali smo način kako  GLOBE program možemo implementirati  u nastavu Povijesti. Radionica se odvijala u učionici. Učenici su radili u paru na računalu. Koristeći GLOBE bazu podataka Osnovne škole Dubovac pripremljene su slike i podatci o starosti stabala prethodno izmjerenih i unesenih u bazu. Učenici su radili plakat u programu Canva tako da su slagali u lentu vremena zadana stabla te ih povezivali s povijesnim događajima na našim prostorima.  Radionica je trajala od 16.00 – 17.30 i na njoj su prisustvovale učiteljice iz Slovenije.

Za sve radionice, učiteljicama iz Slovenije, objašnjen je način prilagodbe radionica za različite uzraste učenika.

Budući da je naša škola u Erasmus+ programu, učiteljicama iz Slovenije darovali smo poklon vrećice s logotipom našeg Erasmus + programa s prigodnim poklonima. Susretu je nazočila i ravnateljica škole, Irmelina Sablić.

radionica_GLOBE_Biologija_Matematika3.jpg (612.45 KB)