SUSRET S TESLOM
Autor: Nataša Trajanovski, 13. 11. 2023.

Današnja djeca, „Alpha klinci“, zahvaljujući pametnim telefonima i vrlo dostupnim informacijama, možda znaju sve performanse električnog automobila Tesla i nevažne podatke o Elonu Musku.

Je li Tesla brzorastuća kompanija, u vlasništvu Elona Maska, koja proizvodi električna vozila? Je!

Je li Elon Musk svoju kompaniju tako nazvao nadahnut idejama i inovacijama velikog genija prošlog stoljeća rođenog u Hrvatskoj? Je!

Nikola Tesla je veliki čovjek i vizionar rođen 1856. godine u selu Smiljanu, pokraj Gospića. Nakon završene osnovne škole, u karlovačkoj gimnaziji dobio je i prvu jedinicu u imenik. (Dobro je to znati, jer se sada jedinice zalutale na stranice e-imenika čine manje tragičnima.) Nastavio je školovanje u Grazu u Austriji. Sa 28 godina odlazi u SAD, a tamo postaje američki državljanin, veliki inovator, otac izmjenične struje kakvu danas poznajemo, radiokomunikacije, daljinskog upravljanja… Točno je reći da bez njegovih izuma ne bismo imali ni računala ni pametne telefone kakve imamo.

A danas je Nikola Tesla, u liku Borisa Šušnjara, ušetao u 2. c razred OŠ Dubovac. Ponio je i svoje rekvizite za promicanje znanja o elektricitetu. Djeca su uživala u edukativnom i inspirativnom razgovoru s Nikolom Teslom, u izradi vlastitog malenog elektromotora, u eksperimentima sa statičkim elektricitetom. A bilo je i pitanja o Supertalentu, TV formatu koji je Borisov entuzijazam i hvale vrijednu ideju promicanja lika i djela Nikole Tesle među mladima približio širokoj publici.

Iako se generaciji Alpha čini da je sve već izumljeno i da pametne telefone i tablete koristimo kao nešto sasvim prirodno, nakon ove vrlo vrijedne radionice s Nikolom Teslom, mnoga su djeca shvatila da nas samo znanje i predan rad vodi napretku. A prostora za nove genijalce 21. stoljeća ima još mnogo.