« Listopad 2019 »

Kompas za siguran korak

• Naziv projekta: Kompas za siguran korak
  • Voditeljice projekta: Željka Jančić i Maja Navijalić
  • Provoditelji projekta: AlbinaKovač,IvanaVučić,Tatjana Kovačević,Tatjana Horvatin i Zdravka Butina
  • Sudionici projekta: Učenici 3. razreda
  • Analiza problema: Konzumacija cigareta najraširenije  je rizično zdravstveno ponašanje.Postoje jasni dokazi o negativnom efektu pušenja na psihičko i fizičko zdravlje.Kako bi se smanjila i spriječila konzumacija cigareta ovu skupinu učenika prepoznali smo po ranjivosti,obzirom na njihov razvojni period.Iskustva nam govore da učenici već u nižim razredima osnovne škole počinju eksperementirati s konzumacijom cigareta. Programi prevencije pušenja uglavnom su usmjereni na učenike viših razreda osnovne škole,međutim u to vrijeme već je kasno za utjecaj na izbor ponašanja.Istraživanja pokazuju kako percepcija pušenja i pušača koji imaju 9-10 godina značajno je više povezana s njihovim kasnijim izborom pušenja odnosno nepušenja,nego percepcija pušenja koju imaju učenici dvije do tri godine kasnije. Vanjski čimbenici  utječu na početak pušenja, a važnu ulogu imaju obitelj i vršnjaci. Slika o sebi ima značajnu ulogu za početak pušenja.Stres i loše suočavanje sa stresom,pozitivni stavovi oko pušenja,neprepoznavanje loših emocija mogu biti okidač za početak pušenja.
  • Ciljevi projekta: Projekt će se odvijati kroz pet  mjeseci s ciljem promocije zdravih ponašanja i prevencije ovisnosti s naglaskom na pušenje.
  • Podciljevi projekta su: poticanje razvoja pozitivne slike o sebi, poticanje razvoja vještina zauzimanja za sebe, informiranje o zdravim ponašanjima  i štetnosti pušenja, formiranje pozitivne percepcije nepušenja i pozitivne percepcije zdravih ponašanja, senzibilacija okoline na problematiku zdravih ponašanja
  • Ciljana skupina: Učenici 3.a.3.b,3.c,3.d i 3. raz. PŠ Velika Jelsa
  • Ometajući faktori u realizaciji projekta: U realizaciji projekta može doći do nepoštivanje vremenskog slijeda edukacije za učitelje obzirom na vanjske suradnike-edukatore.
  • Aktivnosti:  Radionice za učenike: 1.Zdrava i nezdrava ponašanja 2. Asertivnost 3.Donošenje odluka i zauzimanje za sebe 4.Kreativno rješavanje problema 5.Roditeljski sastanak /radionica/: učenje po modelu,razvijanje, samopoštovanjakod djece, rješavanje problema 6.Evaluacija projekta
  • Vremenski raspored provođenja projekta: Od siječnja 2018.godine do lipnja 2018.godine
  • Troškovi projekta: edukacija učitelja koji sudjeluju u projektu, edukacija razrednika u školi, edukacija učiteljskog vijeća, potrošni material za radionice, nabava literature. Ukupno: 15.000,00 kn