Ukupno: 1820090

MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI 15.11.2018. - 15.12.2018.
Autor: Gabrijela Jurić Grgurić, 20. 12. 2018.

I ove školske godine smo u našoj školi obilježili Mjesec borbe protiv ovisnosti. Cilj ovakvog obilježavanja je upozoravanje i senzibiliziranje javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

Tom prigodom smo u našoj školi organizirali niz preventivnih aktivnosti: od radionica i predavanja za učenike i roditelje, izrade plakata, provođenja ankete o pušenju, razgovora o provođenju slobodnog vremena...

Kroz sve provedena aktivnosti smo nastojali učenike potaknuti na razvijanje zdravih životnih navika i preuzimanju odgovornosti u odlučivanju  kako bi mogli donijeti ispravne odluke. Roditelje smo nastojali uključiti i potaknuti na što bolju komunikaciju i zajedničko djelovanje.

• Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu „Djeca medija“ iz Zagreba je održalo interaktivno predavanje za učenike 4.a i 4.b na temu „Utjecaj videoigara“. Predavač je bila Katarina Blažina Mukavec, mag. comm.

• Za učenike 7-ih razreda organizirano je predavanje na temu prevencije ovisnosti koje je održao dr. med. Igor Salopek – voditelj Integrativnog centra mentalnog zdravlja u Općoj bolnici Karlovac.

• Učiteljice i stručne suradnice koje su završile Preventivni program grada Karlovca su za roditelje učenika 7-ih i 8-ih razreda organizirali radionice na temu:“Stavovi i uvjerenja roditelja o konzumiranju sredstava ovisnosti“.

• Učenici 1.-3. razreda su sa svojim učiteljicama izrađivali plakte na temu „Oprez u svakodnevnom životu –prepoznati opasanost od pušenje, lijekova i kemikalija“ i „Moje slobodno vrijeme“.

• Sa učenicima 6-tih razreda je provedena anonimna anketa na temu pušenja. Sudjelovalo je ukupno 99 učenika.
  • Za roditelje učenika 6-tih razreda je održano predavanje na temu „Maloljetnička delinkvencija i kazneno-pravna zaštita djece i maloljetnika“. Predavanje je održala više stručna savjetnica Neji Belavić iz Općinskog-državnog odvjetništava u Karlovcu.
  • Za roditelje učenika 5-tih razreda od strane polaznika Preventivnog programa Grada Karlovca  i stručnih suradnika bilo je organizirano predavanje „Mediji i sredstva ovisnosti“.

• Razrednici  1.-8. razreda na SRO s učenicima proveli radionice na  teme kao što su: Oprez u svakodnevnom životu-računalne igrice, Zdravlje i bolest, Humano ponašanje, Životne vještine, Nenasilno ponašanje, Utjecaj medija i vršnjaka, Samokontrola, Važnost samopoštovanja, asertivnosti i osobnog integriteta za vlastito odlučivanje.

Ovo je samo dio preventivnih aktivnosti koje su provedene u našoj školi.  S novim preventivnim aktivnostima nastavljamo i tijekom drugog polugodišta.