Ukupno: 1820682

NATJECANJE MLADIH TEHNIČARA
Autor: Ivančica Šebalj, 3. 3. 2008.

Školsko natjecanje mladih tehničara održano je u petak, 29. veljače. Natjecali su se učenici od 5. do 8. razreda i to u područjima prometa, graditeljstva, strojarstva i konstruktorstva, elektrotronike i elektrotehnike. Sve učenike pripremao je prof. Miljenko Ožura.

U petom razredu učenici stječu temeljno tehničko znanje i razvijaju temeljne vještine izrade predmeta. Također razvijaju sposobnosti samostalnog rješavanja problemskih zadataka. Zato se u natjecanju učenike te dobi potiče na usavršavanje vlastitog znanja, vještina i sposobnosti rada. U području prometa učenici su trebali izraditi prometni znak, maketu križanja, model prometnog sredstva.

U natjecanju mladih tehničara učenici šestih razreda izradili su most, ukras i ponos mnogih gradova. Svaki graditelj uz nacrte i proračune u pravilu prije izbora mosta izrađuje i makete. One se rade u umanjenom mjerilu i nastoje što vjernije prikazati oblik mosta. Za izradu makete lučnog mosta učenici su imali 60 minuta vremena.

Sedmi razred imao je složeniji zadatak - izraditi bravu, jednu od prvih sigurnosnih naprava kojima se čovjek služio. Drugi zadatak za učenike sedmih razreda bila je kranska dizalica.

Učenici koji su skloniji elektronici u natjecanju su izradili ispravljač, dok su elektrotehničari pravili strujni krug s dva rasvjetna mjesta i serijskom sklopkom.

Rezultati školskog natjecanja bit će javljeni naknadno, kada se usporede svi rezultati školskih natjecanja.