ČETVRTI U ZAGREBU
Autor: Dubravka Plavetić, 10. 10. 2011.

Učenici četvrtih razreda posjetili su prošli tjedan Zagreb, glavni grad Republike Hrvatske. Terenska nastava pomogla im je da bolje i na licu mjesta upoznaju zračnu luku, Kaptol, Dolac, Ilicu i Katedralu. Također su razgledali i izložbu u Muzeju grada Zagreba, a za kraj su uživali na Bundeku u jednom od posljednjih toplih dana ove jeseni.

Terenska nastava učenika četvrtih razreda u Zagrebu

Kako je i bilo dogovoreno, pred školom smo se sastali 5. 10. u 8.15. Dobro opskrbljeni sendvičima, sokovima i grickalicama u veselom raspoloženju u 8.30 krenuli smo autobusima u „osvajanje“ našeg glavnog grada.

Prvo odredište je bilo Zračna luka Zagreb. Nakon kratkog odmora i igre u obližnjem parku upoznali smo osnovne sadržaje zračne luke. Uz vrlo bučno polijetanje jednog od zrakoplova napustili smo aerodrom i krenuli put grada. Sljedeća destinacija je bila Zagrebačka katedrala.

Zadivio nas je njezin raskošan (iako nedovršen) vanjski izgled. Unutrašnjost smo obišli tiho, znatiželjno upijajući svaki detalj. S Kaptola smo se spustili do središnjeg zagrebačkog trga. Prolazeći kraj Manduševca i spomenika banu Josipu Jelačiću mimoilazeći se s mnoštvom prolaznika, uputili smo se Ilicom do uspinjače kojom smo za tren stigli do kule Lotrščak. Točno u podne začuo se zaglušujući pucanj Gričkog topa. Iako je bio očekivan, svi smo zadrhtali od njegove siline.

Veselo karlovačko društvo nakon kraćeg odmora nastavilo je put do Trga sv. Marka.

U dogovoreno vrijeme došli smo u Muzej grada Zagreba. Razgledavši zanimljive eksponate stekli smo bolju sliku o prošlosti Zagreba. Puni dojmova i pomalo umorni krenuli smo prema Kamenitim vratima. Radićevom ulicom smo se spustili do poznate zagrebačke tržnice Dolac te konačno stigli do autobusa koji nas je čekao na  Kaptolu.

Na povratku u Karlovac zaustavili smo se na jezeru Bundek. Sat vremena uživali smo u blagodatima prelijepo uređenog parka i prostranog dječjeg igrališta. Naravno, iskoristili smo priliku i potrošili zadnje zalihe hrane i pića te s olakšanim ruksacima krenuli doma gdje smo stigli oko 16.30.

Dojmovi s ove terenske nastave su izvrsni! Djeca su o Zagrebu mnogo naučila u učionici proučavajući slike i tekstove iz knjiga, s interneta... No, ono što su vidjela i doživjela na terenskoj nastavi neusporedivo je bolje od onoga iz učionice.

Dubravka Plavetić