Ukupno: 1820127

TERENSKA NASTAVA U RIJECI
Autor: Ana Sudarević, 3. 10. 2011.

U četvrtak 29. rujna učenici 6. c i 6. d razreda proveli su nastavni dan u Rijeci sa svojim razrednicama Andreom Grkovski Zimet i Aleksandrom Škrtić te školskom knjižničarkom Anom Sudarević. Posjetili su Spomeničku knjižnicu i zbirku Mažuranić-Brlić-Ružić u Villi Ružić i Astronomski centar Rijeka.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

Villa Ružić

Villa Ružić je obiteljska kuća Nade Ružić, kćeri Ivane Brlić Mažuranić, a u njoj je često boravio naš prvi ban pučanin Ivan Mažuranić. Sve tajne Ville Ružić pokazao nam je Theodor de Canziani Jakšić, skrbitelj knjižnice i zbirke.

Zbirka sadrži uporabne premete obitelji od kojih su najzanimljiviji kopča pojasa Ivane Brlić Mažuranić, njena plesna knjižica, novčanik i torbica za maramice. Vidjeli su notes za bilješke Ivana Mažuranića, tabakeru, globus, štap Ivana pl. Zajca i prsten Smail-age Čengića.

Knjižnica sadrži oko 8000 vrlo vrijednih i rijetkih knjiga na skoro svim svjetskim jezicima. Najzanimljiviji primjerci knjiga su Priče iz davnine na engleskom i njemačkom jeziku te Čudnovate zgode šegrta Hlapića na kineskom i retroromanskom jeziku.

Na prekrasnoj terasi uz more učenici su čitali i analizirali autobiografski zapis Ivane Brlić Mažuranić te njene pjesme, crtali obiteljsko stablo te prikupljali informacije o knjižnici.

Astronomski centar Rijeka

U suvremeno opremljenom planetariju pogledali su dokumentarni film o istraživanju Marsa. Nakon planetarija poslušali su predavanje o Sunčevu sustavu.

Nastava je završila na vidikovcu Astronomskog centra, najviše točke grada Rijeke, odakle se pruža pogled na grad Rijeku, Učku i cijeli Kvarnerski zaljev.