Ukupno: 1821987

ZLATNIKI DUBOVCA II
Autor: Ivančica Šebalj, 23. 5. 2010.

Potaknuti korisnim i zanimljivim projektom Zlatniki našega kraja te projektom U potrazi za zlatnicima Dubovca (dan otvorenih vrata), odlučili smo se za inicijativu pod nazivom Zlatniki našega kraja II

Učenici su u obje smjene slušali predavanja, sudjelovali u pojedinim zanimljivim radionicama, gledali izložbe razglednica, poštanskih maraka, starih spomenara. 5. d razred je izrađivao autorske razglednice našega grada, a mnogi učenici su bili zainteresirani za radionicu izrade torbica za pisma, spomenara i sl.

Učenici su tijekom školske godine skupljali: stare čestitke, dopisnice, razglednice i spomenare. Također, proučavali su kako su se nekada pisale tj. kako su se čestitali:

• rođendani,
  • vjenčanja,
  • rođenja djece, krstike i pričesti,
  • svadbe,
  • blagdani,
  • praznici.

Ciljevi koje realizacijom projekta želite postići:

• razvijanje ljubavi za zavičani govor i jezik
  • razvoj primarne pismenosti
  • njegovanje kulturne baštine
  • razvoj informacijske i računalne pismenosti
  • senzibilizacija za važnost tradicionalne pisane komunikacije u današnje vrijeme
  • upoznati jezik u pisanoj komunikaciji starijih generacija
  • upozoriti na važnost pisane komunikacije
  • ukazati na razliku tradicionalne i suvremene pisane komunikacije (npr. tiskane čestitke – SMS čestitke, elektroniče čestitke)
  • razvijanje estetskih vrijednosti u oblikovanju dopisnica, čestitki i razglednica
  • poticanje kreativnosti i oroginalnosti pri pisanju i likovnom oblikovanju čestitki
  • upoznati načine tiskanja i izrade razglednica, dopisnica i čestitki nekad i danas
  • uočiti, spoznati, izraziti i vrednovati odnos i povezanost slike i teksta

Očekivani rezultati projekta:

Po završetku projekta očekujemo da će učenici bolje upoznati svoj zavičajni govor, upoznati  stare običaje,  ostvariti bolju povezanost sa starijim članovima u obitelji te naučiti kako kvalitetno komunicirati. Konačni rezultat projekta će biti publikacija Zlatniki našega kraja II. Nadalje, učenici će razviti svoju kreativnost u literarnom i likovnom izražavanju te će svladati osnove korištenja digitalnog aparata, naučit će osnove uređivanja web stranica i kreativne načine korištenja Interneta.

Želja nam je, upravo kroz ovakve projekte, oblikovati našu knjižnicu kao pravo multimedijsko središte, ne samo za nastavu, nego i za slobodne aktivnosti, te učenicima omogućiti da dolaze i nakon nastave. Upravo će kroz planirane radionice moći kvalitetno provesti svoje slobodno vrijeme, pokazati svoju kreativnost, steći nova znanja i vještine. Ujedno, bit će to prilika za druženje s vršnjacima, ali istovremeno i sa starijim i mlađima od sebe. Tako ćemo ovim projektom poboljšati međugenerecijsku komunikaciju na dvije razine – među učenicima naše škole, kao i između učenika i njihovih roditelja, baka i djedova. Uza sve to, smatramo da će djeca knjižnicu početi doživljavati ne samo kao mjesto za posudbu knjiga, često tek obavezne lektire, nego mjesto gdje se mogu doći zabaviti, družiti, razgovarati, stvarati i, naravno, pokazati rezultate svoga rada.