MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI 15.11.2019.-15.12.2019.
Autor: Gabrijela Jurić Grgurić, 10. 1. 2020.

I ove školske godine smo u našoj školi obilježili „Mjesec borbe protiv ovisnosti“. Cilj obilježavanja je upozoravanje i senzibiliziranje učenika i roditelja na problem zlouporabe svih oblika i sredstava ovisnosti.

Tom prigodom smo u našoj školi organizirali niz preventivnih aktivnosti kroz koje smo nastojali potaknuti učenike na razvijanje zdravih životnih navika i preuzimanje odgovornosti u odlučivanju, kako bi donijeli ispravne odluke. Roditelje smo nastojali uključiti i potaknuti na što bolju komunikaciju i zajedničko djelovanje.

Za učenike 5. razreda  su organizirana interaktivna predavanja na temu „Prevencija i alternativa“ koje je održala policijska službenica za nadzor, planiranje i prevenciju, Anita Gračan. Učenike je upoznala s radom policije i preventivnim aktivnostima. Cilj je bio potaknuti učenike na borbu protiv ovisnosti i drugih oblika neprimjerenog ponašanja.

Za roditelje učenika razredne nastave organizirana su predavanja na teme: Ovisnost o internetu, Roditeljske vještine i alatke u odgoju, Vršnjačko nasilje - izloženost nasilju putem interneta. Predavanja je održala socijalna radnica Sanda Lovrić Rupčić ispred Gradskog društva Crveni križ Karlovac.

Za učitelje je organizirano predavanje na temu „Poslušnost ili odgovornost“ koje je održala psihologinja Željka Čolović Rodik.

Razrednici su na SRO s učenicima proveli radionice na  teme: Opasnosti i rizici koji nas svakodnevno okružuju - lijekovi i različite kemikalije u našem okruženju, Odgovornost za zdravlje i odgovorno ponašanje, Ponašanje i naše zdravlje, Mediji i sredstva ovisnosti, Uloga i pritisak medija u pubertetu, Odolijevanje pritisku vršnjaka i vršnjačko pripadanje, Životne vještine - promocija odgovornog ponašanja, Osobna odgovornost za zdravlje i obrazovanje.

Ovo je samo dio preventivnih aktivnosti koje su provedene u našoj školi.  S novim preventivnim aktivnostima nastavljamo i tijekom drugog polugodišta.